Svensk Cykel – helgens resultat

Svensk Cykel – helgens resultat

Korrigerat resultat!

 

SWE Cup Cykelcross, Falun (deltävling 1 av 5), 15-16 september

 

Dam senior:

Ida Erngren, Upsala CK

Clara Lundmark, Norbergs CK

Frida Eriksson, Art-V Cycling Club

 

Herr senior:

Henrik Jansson, Art-V Cycling Club

David Eriksson, Art-V Cycling Club

Emil Lindgren, Falu CK

 

Herr junior:

Eric Herlitz, Föreningen Cykloteket Racing Team

Oscar Lind, Uddevalla CK

Felix Petersson, Mölndals CK

Joacim Nymann Svensk mästare Trial utomhus 2018

 

Resultat SM Trial utomhus i Motala (Dunteberget), 15 september

Herr elit:

  1. Joacim Nymann, Partille Trialklubb
  2. Alexander Karlsson, Hawkhills Trialklubb
  3. Viktor Hedin, Cykelklubben Dainon

Herr junior:

  1. Rasmus Lidén, Tranemo Cykelsällskap
  2. Daniel Lilja, Tranemo Cykelsällskap
  3. Ludvig Andersson, Arvika Idrottsssällskap

Fullständig resultatlista:

_____________________________________________________________________________


SM Enduro, Gesunda, 16 september

Herr elit:

  1. Zakarias Johansen, Cube Action Team
  2. Robin Wallner, Åre Bergscyklister
  3. Johan Geschwind, CF Fricyklisterna

Dam elit:

  1. Josefine Björkman, Göteborgs stigcyklister
  2. Ebba Johansson, Göteborgs stigcyklister
  3. Linn Olstam, CK Natén Säter

Herr junior:

  1. Adam Larsson, Ulricehamns CK
  2. Rasmus Borrman, Strömstad Cykelklubb
  3. Jacob Ekström, Västerås CK

Fullständig resultatlista: (Sweden Enduro Series)

________________________________________________________________________________
SWE Cup Cykelcross, Falun (deltävling 1 av 5), 15-16 september

Fullständig resultatlista: 

 

_________________________________________________________________________________


VM Mountainbike XCM i Auronzo di Cadore, Italien, 14-15 september

Herr elit:

  1. Henrique Avancini, Brasilien
  2. Daniel Geismayr, Österrike
  3. Hector Leonardo Paez Leon, Colombia

Michael Olsson, Sverige (42) 

Dam elit:

  1. Annika Langvad, Danmark
  2. Christina Kollmann-Forstner, Österrike
  3. Maja Wloszczowska, Polen

Emmy Thelberg, Sverige (31) 

Fullständig resultatlista:

___________________________________________________________________________________

HÅLL KOLL PÅ!
___________________________________________________________________________________


Landslagsuppdrag


Kommande tävlingar i Sverige

  • 6 oktober – SWE Cup Trial i Partille, deltävling 3 av 4
  • 30 september – SWE Cup CX i Västerås, #2
  • 21 oktober – SWE Cup CX i Stockholm, #3

Till hela tävlingskalendern, sweecyclingonline.se