Rapporter/resultat

MTB: Marathon-SM - Wengelin och Thelberg tog titlarna

14 Sep, 2009 Det blev Matthias Wengelin, Cykloteket racing team, som vann Marathon-SM på mtb. Segermarginalen blev sex sekunder till Calle Friberg, Kvänums IF, som tog en överraskande andraplats före Jesper Dahlström, Kolmårdens MTB.

I damklassen var Härnösandstjejen Emmy Thelberg cirka tio minuter före tvåan Åsa Erlandsson, Varbergs MTB som i sin tur endast var 12 sekunder före bronstjejen Martina Thomasson, Ulricehamns CK.

Bjursåsbiken - Marathon-SM

Klass Herrar senior Distans: 68 km Arrangör: Falu CK
Plc Nr Namn Förening Tid
1 4 Matthias Wengelin Cykloteket racing team 02:12:48
2 9 Calle Friberg Kvänums IF 02:12:54
3 12 Jesper Dahlström Kolmårdens MTB 02:19:03
4 5 Mikael Salomonsson Tullinge SK 02:19:08
5 1 Lars Bleckur Cykloteket racing team 02:19:11
6 6 Fredrik Edin Cykloteket racing team 02:19:31
7 17 Magnus Palmberg OK Hammaren 02:20:11
8 16 Henric Öijer Falu CK 02:20:24
9 8 Magnus Darvell Kalas CK 02:20:25
10 10 Alexander Wetterhall Kvänums IF 02:20:57

11 39 Gunnar Grönlund Magnus Maximus Coffe.com 02:24:07
12 23 Daniel Brengdahl CK Hymer 02:24:17
13 7 Anders Haritz Borlänge CK 02:24:27
14 33 Mathias Bergkvist Almby IK 02:24:30
15 28 Patrik Markling Spårvägen CF 02:24:41
16 34 Håkan Löfström Sandvikens CK 02:27:13
17 14 Niclas Andersson Kolmårdens MTB 02:27:38
18 3 Niklas Gustavsson Kvänums IF 02:31:07
19 40 Jonatan Steen Åsarna IK 02:31:35
20 31 Daniel Dyrander CK Laponia 02:31:55

21 35 Erik Dahlbom Cykloteket racing team 02:35:24
22 18 Patrik Paulsson CK C4 02:35:30
23 19 Jimmy Hammarlund Sandvikens CK 02:37:08
24 21 Tim Nilsson CK C4 02:39:06
25 27 Magnus Andersson Västerås CK 02:39:21
26 25 Magnus Hellberg C ykloteket racing team 02:39:32
27 29 Mathias Hjärtström CK Hymer 02:39:42
28 30 Mikael Oskarsson CK Uni 02:39:50
29 15 Martin Filipsson CK Antilopen 02:40:26
30 38 Pontus Johansson Cykloteket racing team 02:42:24

31 2 Jens Westergren Falu CK 02:43:07
32 24 Carl Pramlid Fredrikshofs IF CK 02:46:05
33 37 Jesper Hjortsberg Gävle CA 02:57:10
34 32 Olov Svartström CK Uni 03:00:00

35 11 Stefan Carlsson Kolmårdens MTB DNF
36 20 Henrik Andersson Sundsvallscyklisterna DNF

37 13 Oscar Ekstam Falu CK DNS
38 22 Joakim Eriksson CK Filip DNS
39 26 David A Skantze Tullinge SK DNS
40 36 Thomas Karlsson Spårvägen CF DNS

Antal anmälda: 40
Antal startande: 36
Antal i mål: 32
Chefskommissarie Lars Pettersson

Klass Damer senior Distans: 68 km

Plc Nr Namn Förening Tid
1 203 Emmy Thelberg Härnösands CK 02:40:01
2 205 Åsa Erlandsson Varbergs MTB 02:50:13
3 201 Martina Thomasson Ulricehamns CK 02:50:55
4 202 Therese Lindqvist Mjölby CK 02:54:00
5 204 Maria Wiklund CK C4 03:11:31

6 206 Angelica Edvardsson IK Jarl Rättvik DNS
7 207 Hanna Bergman Falu CK DNS
8 208 Sara Backlund Almby IK DNS

Antal anmälda: 8
Antal startande: 5
Antal i mål: 5

Klass Herrar junior Distans: 68 km
Plc Nr Namn Förening Tid
1 102 Christian Bertilsson CK C4 02:28:37
2 101 Viktor Westergren Eskilstuna CK 02:40:37

Antal anmälda: 2
Antal startande: 2
Antal i mål: 2

Klass Damer junior Distans: 68 km
Plc Nr Namn Förening Tid
1 215 Erika Edvardsson IK Jarl Rättvik 03:10:33

2 216 Anna Larsson Falu CK DNS

Antal anmälda: 2
Antal startande: 1
Antal i mål: 1

Klass H30 Distans: 68 km
Plc Nr Namn Förening Tid
1 301 Michael Johansson CK Hymer 02:25:07
2 307 Gunnar Bäckgren Norbergs CK 02:27:56
3 323 Peter Almlöf Falu CK 02:28:25
4 308 Johan Axelsson Kolmårdens MTB 02:32:02
5 302 Per Kumlin Spårvägen CF 02:36:17
6 310 Anders Brüning Finspångs CA 02:36:20
7 313 Björn Dolk Fredrikshofs IF CK 02:37:50
8 311 Johan Helander Västerås CK 02:39:52
9 325 Björn Boström Sandvikens CK 02:40:06
10 315 Peter Andersson Almby IK 02:40:21

11 314 Martin Rasbøl Andersen Brudpiga RK 02:44:30
12 304 Stefan Hellman CK Valhall 02:46:26
13 322 Gunnar Tibert CK Valhall 02:47:22
14 303 Tor Andersson Kolmårdens MTB 02:49:07
15 324 Matts Mattsson IK Jarl Rättvik 02:49:48
16 321 Tomas Jansson Sandvikens CK 02:58:57
17 317 Fredrik Winberg Fredrikshofs IF CK 02:59:48
18 318 Henrik Stranning CK Uni 03:05:28
19 320 Christopher Pickering Mölndals CK 03:50:13

20 309 Per Sjudin Sandvikens CK DNF

21 305 Justus Adedoyin Spårvägen CF DNS
22 306 Erik Olsson City Wolfs SC DNS
23 312 Jonas Victorin Almby IK DNS
24 316 Fredrik Jansson Borlänge CK DNS
25 319 Magnus Eriksson CK Parr DNS

Antal anmälda: 25
Antal startande: 20
Antal i mål: 19

Klass H40 Distans: 68 km
Plc Nr Namn Förening Tid
1 401 Jan Jakobsson Borlänge CK 02:27:58
2 405 Peter Carlsson CK MTB 2000 Falkenberg 02:28:27
3 406 Peter Nilsson CK Antilopen 02:32:00
4 408 Anders Garfve CK Parr 02:39:24
5 409 Dag Forsén Kolmårdens MTB 02:39:34
6 403 Rolf Svensson CK MTB 2000 Falkenberg 02:40:08
7 416 Bjarne Andersson Almby IK 02:45:34
8 411 Patrik Broberg Borlänge CK 02:46:11
9 402 Dick Samuelsson Kolmårdens MTB 02:48:02
10 414 Christer Claar Borlänge CK 02:50:31

11 421 Tomas Mihalj CK Valhall 02:51:58
12 412 Per Eriksson Sandvikens CK 02:52:07
13 410 Kaj Genas MTB Täby 02:59:43
14 417 Mikael Leitner Falu CK 02:59:52
15 420 Toni Kivi Hofors CK 03:00:00
16 418 Mats Edvardsson IK Jarl Rättvik 03:00:32
17 413 Lars Dahlund Sandvikens CK 03:01:57
18 419 Ola Kling Borlänge CK 03:04:33
19 415 Bo Larsson Spårvägen CF 03:17:47

20 404 Mikael Carlsson Nässjö CK DNF
21 407 Michael Almsin CK Hymer DNF

Antal anmälda: 21
Antal startande: 21
Antal i mål: 19

Klass H50 Distans: 68 km
Plc Nr Namn Förening Tid
1 508 Benny Andersson Åstorps CK 02:31:41
2 504 Thomas Sjögren CSK Ludvika 02:45:51
3 510 Esa Suonperä Motala AIF CK 02:47:30
4 503 Kim Anastasio Falu CK 02:51:54
5 507 William Gren Fredrikshofs IF CK 02:59:12
6 506 Raymond Sjöberg Hofors CK 03:00:02
7 512 Thomas Storm Spårvägen CF 03:05:15
8 502 Magnus Thomasson Ulricehamns CK 03:11:01
9 511 Lennart Vikberg Sandvikens CK 03:16:56
10 509 Anders Carlsarv MTB Täby 03:19:51

11 501 Håkan Larsson Örebrocyklisterna DNF
12 505 Anders Risberg Åstorps CK DNF

Antal anmälda: 12
Antal startande: 12
Antal i mål: 10


Klass D30 Distans: 68 km
Plc Nr Namn Förening Tid
1 234 Sara Dolk Oskarshamns CK 03:18:01
2 232 Kristina Eliasson Mjölby CK 03:28:00
3 231 Johanna Nordmark Fredrikshofs IF CK 03:33:41
4 233 Lena Sundstedt Falu CK 03:44:33

Antal anmälda: 4
Antal startande: 4
Antal i mål: 4

Klass D40 Distans: 68 km
Plc Nr Namn Förening Tid
1 241 Siv Kjell Åstorps CK 03:17:06
2 243 Lena Edvardsson IK Jarl Rättvik 03:25:22
3 242 Carina Börjesson Åstorps CK 03:35:46

Antal anmälda: 3
Antal startande: 3
Antal i mål: 3

Klass motion herrar och damer Distans: 68 km
Plc Nr Namn Förening Tid
1 1044 Fredrik Svärm Borensbergs IF 02:27:48
2 1017 Rikard Tynell Falun 02:28:35
3 1031 Andreas Mathisen Västerås 02:44:57
4 1046 Anders Ekman Norbergs CK 02:50:49
5 1030 Björn Nilsson Falun 03:05:01
6 1021 Peter Strandberg Borlänge 03:06:00
7 1043 Mikael Löfgren Kvänum IF 03:09:22
8 1032 Aron Bergh Karlstad 03:12:12
9 1022 Anders Nordahl Falun 03:14:00
10 1035 Uffe Andersson Borlänge CK 03:14:32

11 1008 Håkan Byrde Falun 03:14:41
12 1038 Mikael Ternlund Kolmårdens MTB 03:16:30
13 1027 Tomas Gustafsson Eskilstuna 03:20:06
14 1013 Mikael Andersson Floda 03:20:12
15 1009 Thomas Strandberg Falun 03:21:23
16 1010 Mattias Isebrink Borlänge 03:24:25
17 1015 Erik Islén Falun 03:24:51
18 1041 Magnus Nerpin Grycksbo paper 03:25:42
19 1028 Elin Engardt Åkersberga 03:26:09
20 1023 Anders Carlsson Allelektro Team 03:28:22

21 1042 Ulf Lindén Skoghall CK Hammarö 03:31:11
22 1011 Torbjörn Ågren Falun 03:31:38
23 1019 Andreas Jankaris Älvsjö 03:36:40
24 1040 Patrik Olofsson Grycksbo paper 03:42:25
25 1045 Leif Hedberg Falun 03:43:24
26 1014 Greger Sewerlid Falun 03:44:17
27 1016 Joakim Sahlander Falun 03:45:27
28 1034 Martin Carlsson Fredrikshofs IF CK 03:50:04
29 1024 Peder Magnusson Ericsson IK 03:53:57
30 1029 Andreas Pernhall Falun 03:56:38

31 1036 Daniel Christensen Hammarö 04:00:10
32 1037 Henrik Långner Hammarö 04:00:10
33 1026 Lars Hedberg Falun 04:21:30
34 1005 Lars Fredriksson Fagersta 04:22:21
35 1006 Johan Brandt Falun 04:23:55
36 1004 Gösta Berglund Söderbärke 04:24:30

37 1002 Florence Berg Borlänge DNF
38 1012 Frida Unaeus Uppsala DNF

39 1001 Stefan Killberg Borlänge DNS
40 1003 Kenneth Paaso Falun DNS
41 1007 Kristine Brandt Falun DNS
42 1018 Anders Hedberg Borlänge DNS
43 1020 Mattias Eriksson Falun DNS
44 1025 Daniel Lööf Bjursås DNS
45 1033 Rickard Johansson Falun DNS
46 1039 Per Nilsson Grycksbo paper DNS

Antal anmälda: 46
Antal startande: 38
Antal i mål: 36
Fler nyheter av samma typ
2012-10-22 Sista inlägget på velo.se i dess nuvarande form?
2012-10-18 ...och där bröt Trek kontraktet med Armstrong
2012-10-17 ...Och där kom det; meddelandet om att Nike bryter med Armstrong
2012-10-17 Armstrongfallet - Soppan tjocknar! Nike framhärdar med sitt stöd
2012-10-15 Kommunerna vinnare i Vasaloppens spår
2012-10-13 Lika inför lagen?!
2012-10-13 Lite Dalaskvaller: VM-Guld och långloppscomeback
2012-10-11 Vem kan man lita på? Inte många verkar det - dopingerkännanden fällde Armstrong
2012-10-09 Oves krönika: Offseason!
2012-10-09 CykelVasan bidrar till högre kommunranking?
2012-09-29 Rodriguez vann Lombardiet runt - Kessiakoff tia
2012-09-28 Sänk till 30 km/t i städerna - Något som 61 % av cyklisterna vill
2012-09-26 Kessiakoff, ständigt denne Kessiakoff! Trea vid Milano-Torino
2012-09-24 Team Cykelcity: Stafettpinnen lämnas vidare -Visbeek Cycling tar över
2012-09-23 VM: Komplett resultatlista herrar Elit - Gilbert mästare med fyra sekunders marginal
2012-09-23 Gilbert världsmästare
2012-09-23 VM: Komplett resultatlista juniorloppet
2012-09-23 VM: Slovenen Matej Mohoric juniorvärldsmästare
2012-09-23 VM: Juniorloppet
2012-09-22 VM: Kompletta resultat U23
2012-09-22 VM: Kompletta resultat damloppet
2012-09-22 VM: Marianne Vos världsmästarinna - Emma Johansson 9:a
2012-09-22 VM: Damloppet - Vos i superläge för seger
2012-09-22 VM: Damloppet - Vos loss efter 6,5 varv - Emma i klungan 1.56 min bakom
2012-09-22 VM: Damloppet - Vos loss efter 6,5 varv - Emma i klungan 1.34 min bakom